Daingerfield Lone Star ISD

Skip to main content
Mobile Menu
Please Create A Marquee

SOUTH & WEST ELEMENTARY FINISH 2ND IN DISTRICT UIL CONTEST

Daingerfield Elementary District UIL Meet Results -2019-2020

 

Art 5th Grade – 1st place team: Janne’ George-Garrett, Kailey Houston, Sherlyn Garcia;  Sherlyn – 1st, Kailey – 3rd ; Coach Kelly Pollan

Music Memory 2nd grade – Chandler Key – 1st place; Coach Loretta Hill

Music Memory 3rd grade – 3rd place team: Lauren Boyd, Alaysia Gardner, Sophia Langford, Makaley Smith ; Lauren – 3rd, Alaysia – 6th; Coach Rosie Guest

Music Memory 4th grade -- 2nd place team: Izayah Green, Cailyn Lee, Madison Smauley; Cailyn – 3rd, Izayah 5th; Coach Rosie Guest

Music Memory 5th grade – 3rd place team: Jakayden Baxter, La’Don Evans, Auh’brie Wells; Auh’brie – 4th place; Coach Rosie Guest

Number sense 4th grade – 1st place team: Jordon Bryant, Mauro Ballesteros, Jonathan Ballesteros ; Mauro – 1st, Jordon – 2nd; Coach Judy Walker

Number Sense 5th grade – 3rd place team: Tessa Pollan, Kaidence Mason, Mattie Phillips; Mattie – 4th place; Coach Judy Walker

Spelling 3rd grade – Lauren Boyd – 6th place ; Coach Bayley Sullivan

Spelling 5th grade –  2nd place team – Kaidence Mason, Arryanna Evans, Kingston Reeves; Kingston – 1st place; Coach Suzanne Jordan

Chess 2nd grade –  1st place team – Cutter Wood, Brogan Stewart, Chandler Key; Brogan – 1st, Cutter – 2nd, Chandler – 3rd; Coach JD Davis

Chess 3rd grade – 1st place team – Brick Miller, Luke Broughton, Mykah Bennett; Mykah – 1st, Brick – 2nd; Coach JD Davis

Chess 4th grade – 1st place team – Jordon Bryant, Micah Broughton, Mauro Ballesteros; Jordon – 1st, Micah – 2nd, Mauro – 3rd; Coach JD Davis

Chess 5th grade -- 1st place team – Mattie Phillips, Maddison Babcock, Blaze Anderson; Mattie – 1st, Maddison – 2nd, Blaze – 6th; Coach JD Davis

Listening Skills 5th grade  – Rachel Walker – 6th place; Coach Fredia Loffer

Creative writing 2nd grade -- MaLeah Traylor—5th place, Cutter Wood – 6th place

Ready Writing 3rd grade – Annabella Bazan – 6th place; Coach Christina Croswell

Ready Writing 4th grade -- Madison Smauley – 1st place; Coach Mindy Bohlken